



Braille i dotyk
Braille jako system piśmienniczy dla osób niewidomych lub tych, które nie są w stanie posługiwać się wzrokiem ma już prawie 200 lat. System dopracowany przez Louis Braille'a (i stąd nazwa tego systemu punktowego) jest wykorzystywany do zapisu i odczytu tekstu, wyrażeń matematycznych, fizycznych, chemicznych, czy muzyki.
Użytkownicy Braille'a mają w czym przebierać. Mogą pisać na kartkach używając mechaniczne maszyny brajlowskie, lub wspierając się elektronicznymi maszynami, takimi jak Elotype. Szczególnie dzieci i osoby o słabszych palcach docenią funkcjonalność elektronicznej maszyny, ze względu na znacznie lżej działające klawisze niż w tradycyjnych maszynach mechanicznych. Poza tym, takie urządzenie może też spełniać rolę drukarki brajlowskiej, na której można drukować tekst napisany na komputerze.
Dla zwolenników tzw. miękkiego brajla istnieje wiele rozwiązań elektronicznych urządzeń brajlowskich od niewielkich klawiatur z lub bez krótkiej (do 16 znaków) linijki brajlowskiiej po złożone notatniki brajlowskie, które można nazwać laptopami brajlowskimi ze względu na funkcje przypominające te w tradycyjnych laptopach. Coraz częściej pojawiają się notatniki oparte o tablety z system Android lub system Windows. InsideOne jest znakomitym przykładem takiego urządzenia. Łączy on powszechnie stosowane rozwiązania wsparte uniwersalnymi funkcjami i wyjątkowymi opcjami wzbogacającymi możliwości niewidomych użytkowników.
Dotyk służyć może również do oglądania rysunków. Grafika dotykowa tworzona jest używając różnych technologii, od prostych materiałów i faktur po tworzywa, do uformowania których niezbędne są specjalistyczne urządzenia. Dzięki takiej różnorodności dostępność do rysunków oglądanych palcami jest znaczna. Mapy, wykresy, kształty, plany, rysunki muszą być odpowiednio zaprojektowane, aby osoba je oglądająca dotykiem mogła rozróżniać poszczególne elementy.
Jednakże pojawia się coraz więcej rozwiązań i metod, dzięki którym osoby niewidome mogą również rysować. Takie narzędzie są przydatne w różnych sytuacjach edukacyjnych i zawodowych. Chociaż rysowanie na folii nie jest nowum, to rozwiązania wspierające proces są udaskalane. Na przykład TactiPad z akcesoriami stanowi doskonałe narzędzie do precyzyjnego i kształtnego rysowania. Uczniowie w szkole mogą swodobnie rysować różne kształty, odmierzać odległości i zachowywać proporcje w tworzonych rysunkach.
Oprócz rozwiązań dostępowych, pracując z osobami z niepełnosprawnością wzroku, dążymy do usprawnienia ich funkcjonowania wzrokowego. Dzięki takim ćwiczeniom poprawia się umiejętność korzystania ze wzroku, a przez to łatwiejsze staje się codzienne funkcjonowanie i wykonywanie zadań w domu, szkole, pracy, czy jakichkolwiek innych sytuacjach. Terapeuci widzenia, tyflopedagodzy, a także sami użytkownicy dobierają rozwiązania zgodnie z kilkoma kryteriami, począwszy od wieku, umiejętności poznawczych, potrzeb rozwoju funkcji wzrokowych, i inne. Przydatnymi pomocami są interaktywne tablice świetlne (z ang. zwane lightbox), oprogramowanie zachęcające do korzystania ze wzroku wraz z funkcjami diagnostycznymi do analizy zachowań wzrokowych, czy urządzenia do śledzenia zachowań wzrokowych, takie jak PCEye Mini (więcej informacji tutaj).
Lupy elektroniczne | Powiększalniki elektroniczne |
wygodna do trzymania ma ostry i wyraźny obraz można czytać bez rozmazującego się obrazu można czytać z preferowaną szybkością mają wystarczające powiększenie przy znacznym powiększeniu obraz jest nadal wyraźny możliwość zmiany kolorów na ulubione lub preferowane tekst jest wyraźny nawet przy fałszywych kolorach posiada dodatkowe funkcje: liniał, maska, oświetlenie, rączkę, podstawkę, itd. wszystkie oferowane funkcje działają sprawnie daje możliwość odczytu różnych materiałów (dokumentów, czasopism, książek) |
urządzenie ma kamerę do odczytu z bliży i dali sposób przełączania funkcji między odczytem z bliży i odczytem z dali jeden monitor, czy dwa monitory (jeden do bliży, drugi do dali) możliwość zamrożenia obrazu i dokonania niezbędnych zmian (powiększenie, kolor) wystarczająca przestrzeń robocza na biurku możliwość złożenia i łatwego przechowywania urządzenia intuicyjna obsługa bez potrzeby pomoc osób trzecich |